Kondor Blue 12G-SDI Right-Angle Cable (18", Kondor Blue)
Categories: Cables & Adapters
Connect your camera to a monitor, transmitter, or other gear with the 12G-SDI Right-Angle Cable from Kondor Blue. This 18" long premium cable is designed for 12G-SDI rated cameras, monitors, and other SDI video gear to transport up to 4K60 or up to 8K30 video. It features a flexible, shielded nylon-braided cable and reinforced, right-angle BNC connectors at either end.
| Interface | 12G-SDI |
| Connector 1 | 1x BNC Male Right Angle |
| Connector 2 | 1x BNC Male Right Angle |
| Cable Length | 18" / 45.7 cm |
| Maximum Resolution Support | 7680 x 4320 at 30 Hz 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Materials | Jacket: Nylon |
| Color | Blue |
| Shielded | Yes |
| Package Weight | 0.155 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 3.85 x 0.85" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kondor Blue 12G-SDI Right-Angle Cable (18", Kondor Blue)