Categories: Accessories
Add 15mm LWS and quick release support to your professional camera rig with this 15mm LWS ARRI Bridge Plate from Kondor Blue. The bridge plate is designed to work with ARRI-standard dovetail rigs and can support larger pro cameras from ARRI and RED cameras, as well as models such as the ALEXA Mini, Blackmagic Design URSA Mini line, Pocket Cinema Camera 6K Pro, RED KOMODO, Canon EOS C70, and the Sony FX6, FX3, FX30, Rialto, FS5, F5, and VENICE. It features an ARRI-standard dovetail base, a quick release camera plate, and a 15mm LWS rod system.
The quick release camera plate features 1/4"-20 and 3/8"-16 mounting screws, front M4 screws for a lens support, and rubber padding on top to protect the camera from scratching or twisting. The dovetail base offers 1/4"-20 and 3/8"-16 tripod mount threads. Its 15mm rod ports pass through the entire base and are secured with four locking levers, making it easy to add two sets of optional rods of different lengths through the front and rear. The bridge plate features a standard 3.3" riser height to match the camera's lens height, and optional riser plates will be available to support additional camera models.
| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | ARRI ALEXA, ARRI ALEXA Mini, ARRI ALEXA Mini LF, Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K Pro, Blackmagic URSA Mini, Canon EOS C70, Sony FX3, Sony FX6, Sony FX30, Sony VENICE 2 with Rialto Extension System, Sony VENICE 2 with Rialto Extension System 2, Sony VENICE with Rialto Extension System, Sony VENICE with Rialto Extension System 2, Universal |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | No |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Male Screw, 3/8"-16 Male Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate 1/4"-20 Female Thread, 3/8"-16 Female Thread, ARRI Dovetail Clamp |
| Rod Ports | Baseplate 2x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | No |
| Materials | Aluminum, Rubber |
| Dimensions | 4.3 x 3.5 x 1.3" / 10.9 x 8.9 x 3.3 cm |
| Weight | 14.6 oz / 414 g |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.