Kondor Blue Half Cage L-Bracket for Sony FX2, FX3, and FX30 (Raven Black)
Categories: Accessories
Protect your Sony FX2, FX3, or FX30 camera and add accessories using the Half Cage L-Bracket from Kondor Blue. This durable cage component is part of a modular design that can be converted into a full cage using additional parts. The bracket incorporates a NATO rail and 1/4"-20 and one 3/8"-16 anti-twist threads for mounting accessories.
| Support Type | Baseplate, Cage |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony FX2, Sony FX3, Sony FX30 |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | 1x Anti-Twist 1/4"-20 Female Thread 1x Anti-Twist 3/8"-16 Female Thread |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Male Screw |
| Tripod Mounting | Built-In Arca-Type Plate |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | No |
| Rail Mounting | 1x NATO Rail |
| Dimensions | 4.3 x 4.1 x 2" / 108 x 104 x 50 mm |
| Weight | 2.6 oz / 75 g |
| Package Weight | 0.215 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.95 x 5.05 x 0.65" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kondor Blue Half Cage L-Bracket for Sony FX2, FX3, and FX30 (Raven Black)