Categories: Lens Filters
Designed in collaboration with Element Filters, this Opaline Diffusion Filter from Kondor Blue features a durable, machined brass frame with 82mm threading and multicoated 1/8 Opaline glass to create smoother skin tones and ease imperfections. It creates soft edges and soft highlight rolloff while maintaining contrast and sharpness across the image. The frame is knurled with a ErgoGrip design to make it easy to swap out your filters.
| Filter Type | Diffusion (Grade 1/8) |
| Size | 82 mm Rear Filter Thread |
| Front Accessory Thread / Bayonet | No |
| Coating | Multi-Coated |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Brass |
| Package Weight | 0.255 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.1 x 4.6 x 0.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.