Categories: All Content Creator Accessories
Mobile content creators now have the ability to continuously record footage while on location with the Recording Module for MagSafe iPhones & USB-C Cameras from Kondor Blue. Rather than pausing your shoot to offload the phone's memory, you can just continue to swap in fresh SD memory cards and continue filming. Please note, the module requires V90 SD cards with sustained write speeds of at least 220 MB/s. The compact module conveniently attaches to the back of your MagSafe/magnetic iPhone, such as the iPhone 15/16 Pro or Pro Max, saving up to 4K60 ProRes footage to the card through a short 5" USB-C 3.2 Gen 2x2 cable connection. A connection that also lets the Recording Module work with USB-C equipped cameras. Data is transferred quickly at 10 Gb/s, which helps with speedy video capture and data offloading, as the Recording Module also doubles as a card reader.
| Compatibility | Apple iPhone 15 / iPhone 15 Pro / iPhone 15 Pro Max / iPhone 16 / iPhone 16 Pro / iPhone 16 Pro Max |
| Memory Card Slot | SD |
| Data Transfer Rate | Up to 10 Gb/s |
| Resolution | Up to 4K60 |
| File Formats | APFS or exFAT |
| USB I/O | 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 Female Input/Output |
| Mobile App Compatible | Yes: iOS Only App Name: Blackmagic Camera or Apple Camera |
| Power Source | USB (Built-In) |
| Mounting | Back: 1x Magnetic Bottom: 1x 1/4"-20 Bottom: 1x ARRI Style Anti-Twist |
| Color | Space Gray |
| Impact Resistance | Shock-Resistant (Unrated) |
| Cable Length | 5" / 12.7 cm |
| Dimensions | 2.3 x 1.8 x 0.6" / 59 x 45.5 x 16 mm |
| Weight | 2.3 oz / 65 g (Without Memory Card) 2.6 oz / 74 g (With Memory Card) |
| Package Weight | 0.27 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.1 x 4.6 x 1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.