Categories: Lenses
Distinct among super-telephoto lenses, this 400mm f/4.5 is especially sleek and lightweight, making it an ideal companion for travel or other shooting scenarios where handheld shooting is preferred.
| Focal Length | 400mm |
| Aperture | Maximum: f/4.5 Minimum: f/32 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 6° 10' |
| Minimum Focus Distance | 8.2' / 2.5 m |
| Magnification | 1:6.25 Macro Reproduction Ratio 0.16x Magnification |
| Optical Design | 19 Elements in 13 Groups |
| Aperture/Iris Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Mounting | Removable and Rotating Collar |
| Filter Size | 95 mm (Front) |
| Dimensions | ø: 4.1 x L: 9.2" / ø: 104 x L: 234.5 mm |
| Weight | 2.7 lb / 1245 g |
| Package Weight | 4.025 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.4 x 6.3 x 6.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.