Categories: Mirrorless Camera
Located on the sensor is an array of 273 phase-detect autofocus points covering 90% of the image area both vertically and horizontally. This provides fast and accurate focusing for both stills and video and with a wide coverage area, subject tracking will work out to near the edges of the frame. Hybrid AF is available for video, which will automatically switch between phase- and contrast-detect systems to provide smooth focus during shooting. Additionally, the latest NIKKOR Z lenses are optimized for silent operation.
In-body 5-axis sensor-shift Vibration Reduction compensates for up to 5 stops of camera shake regardless of the Z-type lens being used. This system also works with adapted F-mount lenses, when using the optional FTZ Adapter, where 3-axis stabilization is used.
| Lens Mount | Nikon Z |
| Effective Sensor Resolution | Effective: 24.5 Megapixel (6000 x 4000) Actual: 25.28 Megapixel |
| Image Sensor | 35.9 x 23.9 mm (Full-Frame) CMOS |
| Sensor Crop (35mm Equivalent) | Crop Factor: 1x *Additional Crop Occurs in Select Video Modes |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Built-In ND Filter | No |
| Capture Type | Stills & Video |
| Shutter Type | Mechanical Focal Plane Shutter and Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | 1/8000 to 900 Seconds |
| Bulb/Time Mode | Bulb & Time Mode |
| ISO/Gain Sensitivity | Native: 100 to 51,200 (50 to 204,800 Extended) |
| Metering Method | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Matrix, Spot |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Metering Range | -4 to 17 EV |
| White Balance | Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Continuous Shooting | Up to 14 fps at Maximum Resolution for up to 124 Frames |
| Interval Recording | Yes |
| Self-Timer | 2/5/10/20-Second Delay |
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Image File Format | JPEG, Raw |
| Bit Depth | 14-Bit |
| Internal Recording | H.264/MOV/MP4 4:2:0 8-Bit 3840 x 2160 at 25/29.97/23.98 fps 1920 x 1080p at 100/23.98/50/25/29.97/59.94 fps |
| Video Output | 4:2:2 10-Bit 3840 x 2160 1920 x 1080 |
| Fast-/Slow-Motion Support | Slow-Motion Only |
| Gamma Curve | HDR-HLG, Nikon N-Log |
| Recording Limit | 30-Minute Maximum |
| IP Streaming | No |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | AAC Audio 2-Channel LPCM Audio |
| Media/Memory Card Slot | Slot 1: CFexpress Type B / XQD Slot 2: SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Internal Storage | No |
| Video I/O | 1x Mini-HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input |
| Power I/O | 1x USB-C Input |
| Other I/O | 1x Nikon DC2 (Data) Input 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 (Data) Output (Shared with Power Input) |
| Wireless | Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth 4.2 |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: SnapBridge Functionality: Access Stored Files, Firmware Update, Remote Control |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | GPS *Via Connected Smartphone |
| Display Type | Tilting 3.2" Touchscreen LCD Status Display (Top) |
| Resolution | 2,100,000 Dot |
| Type | Electronic |
| Size | 0.5" |
| Resolution | 3,690,000 Dot |
| Eye Point | 21 mm |
| Coverage | 100% |
| Magnification | Approx. 0.8x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Full-Time Servo, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Autofocus Points | Phase Detection: 273 |
| Autofocus Sensitivity | -6 to +19 EV |
| Built-In Flash/Light | No |
| Flash Modes | First-Curtain Sync, Off, Rear Curtain/Slow Sync, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync, Slow Sync/Red-Eye Reduction |
| Maximum Sync Speed | 1/200 Second |
| Flash Compensation | -3 to +1 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | iTTL |
| Non-Shoe Flash Connection | No |
| Battery | 1x EN-EL15c Rechargeable Lithium-Ion (Included) |
| Shoe Mount | 1x Hot Shoe |
| Tripod Mount | 1x 1/4"-20 Female (Bottom) |
| Materials | Magnesium Alloy |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C up to 85% Humidity |
| Dimensions (W x H x D) | 5.3 x 4 x 2.7" / 134 x 100.5 x 69.5 mm |
| Weight | 1.4 lb / 615 g (Body Only) |
| Package Weight | 2.83 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.2 x 7.3 x 5.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.