Categories: Accessories
Designed for use with select 3-chip DLP projectors, the 35-50.9mm Zoom Lens from Panasonic enables you to vary the projection distance by adjusting the focal distance. The zoom lens is equipped with an EEPROM (electronically erasable programmable read-only memory) and a stepping motor. Included with the lens is a protective lens cover.
| Compatibility | Panasonic PT-RQ32K Panasonic PT-RZ31K Panasonic PT-RZ30K Panasonic PT-RZ21K Panasonic PT-RZ20K |
| Lens Type | Zoom |
| Motorized | Yes |
| Throw Ratio | PT-RQ32K: 1.79 to 2.59:1 PT-RZ31K: 1.67 to 2.41:1 PR-RZ21K: 1.67 to 2.41:1 PT-RS30K: 1.8 to 2.61:1 PT-RS20K: 1.8 to 2.61:1 |
| Aperture | f/2.5 |
| Focal Length | f = 35 to 50.9mm |
| Exterior Dimensions | ø: 6.1 x L: 10.4" / ø: 154.0 x L: 265.0 mm |
| Weight | 11.5 lb / 5.2 kg |
| Package Weight | 13.66 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.6 x 10.1 x 9.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.