Proaim Boom Light Telescopic Stand with 5/8" Mount for Photo & Lighting Gear
Categories: Light Stands & Mounting
Designed to be an all-purpose support, the steel and aluminum Proaim Boom Light Telescopic Stand with 5/8" Mount for Photo & Lighting Gear combines a versatile stand with a three-section boom arm. The stand height is variable from 5.5' to 8'. It has two legs at the front and a central column for variable angles on stairs and uneven terrain, which can be locked in place with quick-leveling knobs.
In addition, the stand's boom arm telescopes from 3.4' to 8', has an arc range of 105°, and is able to support 20 lb of gear at full extension, although a sandbag is recommended for this use. The boom arm has a 5/8" baby pin on its end, and the stand has a 5/8" baby pin for mounting gear when using it upright with the boom arm retracted.
| Stand Type | 1 x Boom Stand |
| Maximum Working Height | 8' / 2.4 m, with Boom Arm |
| Minimum Working Height | 5.5' / 1.7 m |
| Load Capacity | 20 lb / 9.1 kg, with Boom Arm |
| Closed Length | 5.5' / 1.7 m |
| Arm Mount (to Light/Accessory) | 5/8" Stud |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Not Compatible |
| Air Cushioned | No |
| Detachable Base | No |
| Leveling Leg | Yes |
| Reverse Legs | No |
| Interlocking Design | No |
| Arm Length | 3.4 to 8' / 1.0 to 2.4 m |
| Leg Shape | Rectangular |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum, Steel |
| Weight | 37 lb / 16.8 kg |
| Package Weight | 47 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 67 x 12 x 11.75" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Proaim Boom Light Telescopic Stand with 5/8" Mount for Photo & Lighting Gear