Categories: Light Stands & Mounting
The Proaim Double Riser Rolling Monitor Stand is a heavy-duty, 3-section rolling stand with a double-riser design constructed from high-grade steel and capable of handling payloads up to 70 lb. It integrates a welded 5/8" baby pin and offers height adjustability from 33 to 74". The package includes three 3" caster wheels and a 16mm spanner for making quick adjustments.
| Stand Type | 1 x General Purpose Stand |
| Maximum Working Height | 74" / 188 cm |
| Minimum Working Height | 33" / 83.8 cm |
| Load Capacity | 70 lb / 31.8 kg |
| Stand/Column Top Mount | 5/8" Stud |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Built-In |
| Air Cushioned | No |
| Detachable Base | No |
| Leveling Leg | Yes |
| Reverse Legs | No |
| Interlocking Design | No |
| Number of Sections | 3 |
| Footprint Diameter | 31" / 78.7 cm |
| Leg Shape | Rectangular |
| Finish | Black, Silver |
| Material | Steel |
| Weight | 17.6 lb / 8 kg |
| Package Weight | 20 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 35.5 x 9.25 x 7.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.