Proaim Folding Wheeled Base Stand (8.6')
Categories: Light Stands & Mounting
Ease up the movement of your gear using this Folding Wheeled Base Stand from Proaim. This three-section stand supports lights with a load capacity of 30 lb at minimum extension and 11 lb at maximum extension. It rises to a maximum height of 8.6' and has a minimum working height of 3.4'. Once positioned, locking 3" wheels make sure the stand stays put. The legs provide a stable base and fold up conveniently for storage and transport. This steel stand is topped with a 5/8" stud for wide compatibility with photography equipment such as lights, reflectors, softboxes, and others.
| Stand Type | 1 x General Purpose Stand |
| Maximum Working Height | 8.6' / 2.6 m |
| Minimum Working Height | 3.4' / 1 m |
| Load Capacity | 30 lb / 13.6 kg, at Minimum Extension 11 lb / 5 kg, at Maximum Extension |
| Stand/Column Top Mount | 5/8" Stud |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Built-In |
| Air Cushioned | No |
| Detachable Base | No |
| Leveling Leg | No |
| Reverse Legs | Yes |
| Interlocking Design | No |
| Number of Sections | 3 |
| Leg Shape | Rectangular |
| Finish | Black |
| Material | Steel |
| Weight | 14.9 lb / 6.8 kg |
| Package Weight | 19 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39.75 x 11.25 x 7.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Proaim Folding Wheeled Base Stand (8.6')