Atlas Lens Co. Mercury 72mm T2.2 1.5x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)
Categories: Lenses & Lens Accessories
| Focal Length | 72mm |
| Maximum Aperture | T2.3 |
| Minimum Aperture | T16 |
| Lens Mount | ARRI PL |
| Horizontal Squeeze (Anamorphic) | 1.5x |
| Flare Color | Not Specified by Manufacturer |
| Lens Format Coverage | Full-Frame (36.7 x 24.54 mm Sensor) |
| Angle of View | Full Frame Horizontal: 44° |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | No |
| Minimum Focus Distance | 3' / 91 cm |
| Aperture/Iris Blades | 14 |
| Image Stabilization | No |
| Gear Standard | 0.8 MOD |
| Electronic Communication | No |
| Diameter | Front: 3.7" / 95 mm |
| Length | 6.4" / 16.2 cm |
| Weight | 3.6 lb / 1.6 kg |
| Package Weight | 5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.7 x 5.9 x 5.4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Atlas Lens Co. Mercury 72mm T2.2 1.5x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)