Atlas Lens Co. Mercury 95mm T2.2 1.5x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)
Categories: Lenses & Lens Accessories
| Focal Length | 95mm |
| Maximum Aperture | T2.2 |
| Minimum Aperture | T16 |
| Lens Mount | ARRI PL |
| Horizontal Squeeze (Anamorphic) | 1.5x |
| Flare Color | Amber |
| Lens Format Coverage | Full-Frame (36.7 x 25.54 mm Sensor) |
| Angle of View | Full Frame Horizontal: 32° |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | 86 mm |
| Minimum Focus Distance | 3' / 91.4 cm |
| Aperture/Iris Blades | 14 |
| Image Stabilization | No |
| Gear Standard | 0.8 MOD |
| Electronic Communication | No |
| Diameter | Front: 3.7" / 95 mm |
| Length | 6.9" / 17.6 cm |
| Weight | 4.4 lb / 2 kg |
| Package Weight | 5.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.5 x 6 x 5.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Atlas Lens Co. Mercury 95mm T2.2 1.5x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)