Categories: Lenses & Lens Accessories
Designed by cinematographers for cinematographers, the Orion 135mm T2.2 2x Anamorphic Prime Lens from Atlas Lens Co. produces a vintage anamorphic look for Super 35-sensor cine-style cameras. The 135mm creates a wide-angle field of view with the shallow depth of field found in a telephoto prime. To maximize compatibility, this PL-mount lens can be switched to a Canon EF mount using a separately available Atlas EF mount kit. Anamorphic lens characteristics include "waterfall" bokeh, streak effects, and a spherical aberration glow when used wide open.
This mechanically dependable prime lens features a design that is standardized across the series with unified focus and iris gear positions and a common 114mm front diameter that makes lens swaps easier when using cine-style matte boxes and FIZ systems. The Orion 135mm prime comes with focus marks in feet but can be switched to meters using a separately available focus scale. It also comes with a support ring and a case.
| Focal Length | 135mm |
| Maximum Aperture | T2.2 |
| Minimum Aperture | T16 |
| Lens Mount | Interchangeable Mount with Included ARRI PL |
| Lens Format Coverage | Super35/APS-C (24.89 x 18.66 mm Sensor / 31 mm Image Circle) |
| Angle of View | Super 35 Horizontal: 20.9° |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | 105 mm |
| Minimum Focus Distance | 3.5' / 1.1 m |
| Image Stabilization | No |
| Gear Standard | 0.8 MOD |
| Electronic Communication | No |
| Diameter | Front: 4.5" / 114 mm |
| Length | 12" / 30.5 cm |
| Weight | 8.8 lb / 3.99 kg |
| Package Weight | 15.62 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19 x 13.5 x 8.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.