Atlas Lens Co. Orion 18mm T2 2x Anamorphic Prime Lens (ARRI PL, Feet)
Categories: Lenses & Lens Accessories
Designed by cinematographers for cinematographers, the Orion 18mm T2 2x Anamorphic Prime Lens from Atlas Lens Co. produces a vintage anamorphic look for Super 35-sensor cine-style cameras. Offering a 140° field of view, the 18mm is the widest Cinemascope format 35mm motion picture camera lens in production. To maximize compatibility, this PL-mount lens can be switched to a Canon EF mount using a separately available Atlas mount kit. Anamorphic lens characteristics include "waterfall" bokeh, streak effects, and a spherical aberration glow when used wide open.
This mechanically dependable prime lens features a design that is standardized across the series with unified focus and iris gear positions that make lens swaps easier when using cine-style matte boxes and FIZ systems. The Orion 18mm prime comes with focus marks in feet but can be switched by the user to meters using a separately available focus scale.
| Focal Length | 18mm |
| Maximum Aperture | T2 |
| Minimum Aperture | T16 |
| Lens Mount | Interchangeable Mount with Included ARRI PL |
| Lens Format Coverage | Super35/APS-C (24.89 x 18.66 mm Sensor / 31 mm Image Circle) |
| Angle of View | Super 35 Horizontal: 140° |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | No |
| Minimum Focus Distance | 1.5' / 45 cm |
| Image Stabilization | No |
| Gear Standard | 0.8 MOD |
| Electronic Communication | No |
| Diameter | Front: 5.4" / 136 mm |
| Length | 7.4" / 18.7 cm |
| Weight | 6.94 lb / 3.15 kg |
| Package Weight | 8.95 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.5 x 10.3 x 7" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Atlas Lens Co. Orion 18mm T2 2x Anamorphic Prime Lens (ARRI PL, Feet)