Blackmagic Design 2110 IP SDI to HDMI 12G Converter
Categories: Signal Processing & Distribution
The 2110 IP SDI to HDMI 12G Converter from Blackmagic Design converts signals from 12G-SDI or 2110 IP to HDMI to facilitate the usage of the latest OLED displays for color-accurate monitoring, color grading, or editing. two XLR analog outputs provide two channels of audio monitoring via optional external speakers. A headphone jack on the front panel allows users to monitor audio in a more conservative manner for applications where multiple operators are working on projects side by side.
Variable gain and audio delay provide spot-on audio and video synchronization, with support for 3D LUTs for accurate monitor calibration. Designed to seamlessly integrate SDI gear with 2110 IP broadcast systems, the versatile converter offers an LCD for audio/video monitoring and menus, front-panel controls, and redundant power supply options for worry-free reliability.
| Video I/O | Input 1x BNC (12G-SDI) Output 1x BNC (12G-SDI) (Loop Output) Output 1x HDMI (Unspecified Signal) |
| Audio I/O | Output 2x XLR 3-Pin Analog Male 1x 1/4" TRS Stereo Analog Female |
| Other I/O | Input/Output 1x RJ45 (10 GbE) Input 1x 1/4" TRS (Remote) |
| Expansion Slots | No |
| Latency | No |
| Video Resolution | SDI Input/Output 3840 x 2160 up to 60 fps HDMI Input/Output 3840 x 2160 RJ45 Input/Output 3840 x 2160 up to 60 fps |
| Audio Format | Analog Output |
| Embedded Audio | HDMI/LAN (RJ45)/SDI |
| Video Standard Compliance | SMPTE: ST-2110 |
| Broadcast System Compatibility | NTSC, PAL |
| Wireless | No |
| Display | LCD |
| Power I/O | 1x IEC C13 Input 1x Barrel (12 VDC ) Input |
| Rack Form Factor | 1 RU |
| Package Weight | 2.575 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.4 x 7.2 x 2.7" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Blackmagic Design 2110 IP SDI to HDMI 12G Converter