Categories: Tripods, Supports & Rigs
Add shoulder support and a 15mm LWS rod system to your Sony VENICE 2 camera with this Lightweight Support from Chrosziel. The support features a built-in shoulder pad and a V-lock base to mount on a separately available V-lock mount, or you can utilize the included tripod adapter plate to add tripod mounting thread options.
Two 15mm rods are included to add a separately available follow focus motor, matte box, or other accessories to your VENICE 2, and you can add optional rods to the back of the support using a separately available rod clamp. There are also two ARRI-style rosettes on either side so you can add handgrips or extension arms to your rig.
| Support Type | Baseplate, Rod Support System, Shoulder Support |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony VENICE 2 |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Included Rods | Yes |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | Not Specified by Manufacturer |
| Tripod Mounting | V-Lock |
| Rod Ports | 2x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | Baseplate 2x ARRI Rosette w/ M6 Female Thread |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.09 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.5 x 7.5 x 3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.