Categories: Lenses & Lens Accessories
Control the zoom of your Sony ILME-FR7 PTZ camera remotely using this Chrosziel Zoom Motor Unit. The motor attaches to one of the PTZ head's 15mm rods with its integrated mount. Control for the servo drive is facilitated via an RJ45 connection to the ILME-FR7's option port, allowing it to be used seamlessly with the FR7 ecosystem. A built-in power input allows you to utilize the FR7's power supply with the zoom motor. The motor can be used with most cine zoom lenses thanks to its included Flexi gear ring that is adjustable from 60 to 120mm, and its included 40mm gear drive. It operates with a 0.5 N-m torque.
| Compatibility | Sony ILME-FR7 |
| Motor | Torque: 0.5 N-m |
| Video I/O | 1x RJ45 Input |
| Power | 1 x Power Input 1 x Power Output |
| Power Source | Plug-In Power |
| DC Input Power | 19.5 VDC |
| Power Consumption | 10 W |
| Mounting | 1x 15mm Rod Mount |
| Color | Black |
| Package Weight | 0.975 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.9 x 8 x 2.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.