Neutrik 6-Pole Male XLR Cable Connector (Black)
Categories: Audio Connectors
The 6-Pole Male XLR Cable Connector by Neutrik is a robust and reliable XLR connector. It features an improved locking recess that doesn't have the "window" common with other connectors. An improved shuck-type strain relief prevents tear on the cable. The polyurethane boot is robust for daily use. A rugged zinc diecast shell and an internal shell protect your connection.
| Power Source | Proprietary Interface |
| Color | Black |
| Material of Construction | Polyurethane, Brass, Polyamide, Zinc, Nickel, Polyacetal |
| Environmental Resistance | Dust-Resistant (IP4X) |
| Certifications | IEC 61076-2-103, UL 94 HB |
| Operating Conditions | -22 to 176°F / -30 to 80°C at 1 to 95% Humidity |
| Package Weight | 0.075 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.6 x 2.4 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik 6-Pole Male XLR Cable Connector (Black)