Brand: NEUTRIK
MFR: NE8MX6-B-T
Neutrik etherCON Cat 6a Male Cable Connector (Black, ≤1.1mm Insulation)
Categories: Audio Connectors , Video Connectors
Rugged and designed for professional use, this etherCON Cat 6a Male Cable Connector from Neutrik lets you repair or create your own network cable runs. The etherCON self-terminating RJ-45 connection is wrapped in a metal housing that's lockable, helping to ensure a solid and secure connection.
Supported Cabling
This etherCON connector supports cabling that meet the following standards:
Diameter of 7mm to 9.5mm
Insulation diameter of ≤1.1mm
Wire gauge (solid) from AWG24/1 to AWG22/1
Wire gauge (stranded) from AWG24/7 to AWG22/7
Additional Features
Compatible with existing etherCON Cat 5 devices
PoE+ 802.3at Type2 compliant
Chuck-type strain relief
General
| Type | RJ45 |
| Quantity | 1 |
Compatibility
| Supported Cable Diameter | 0.28 to 0.37" / 7 to 9.5 mm |
| Wire Gauge Supported | 24 to 22 AWG |
| Cable Types Supported | Solid, Stranded |
| Networking Type | CAT 5, CAT 6a |
Physical
| Plug Material | Polycarbonate |
| Operating Temperature | -40 to 158°F / -40 to 70°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.09 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 3.45 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik etherCON Cat 6a Male Cable Connector (Black, ≤1.1mm Insulation)