Neutrik etherCON Right Angle RJ45 Feedthrough Ethernet Receptacle (Nickel)
Categories: Audio Connectors , Video Connectors
This nickel etherCON Right Angle RJ45 Feedthrough Ethernet Receptacle from Neutrik is a rugged RJ45 connector that is meant for use in the standardized chassis panels of pro audio, video, and lighting equipment. The D-shaped metal flange of the connector features a latch locking system and mounting screws are included for installation. The connector can be mounted at the front or rear of your chassis panel. It supports the Cat 5e networking standard and complies with TIA/EIA 568B and ISO/IEC 11801 guidelines. Please note that this connector does not intermate with Cat 6 connectors on (optional) NE8MC6-MO and NKE6S cables.
General
| Type | RJ45 Female |
| Quantity | 1 |
| Contact Plating | .2 µ Nickel |
| Contact Resistance | 10 milliohms |
Compatibility
| Networking Type | Cat 5e |
Physical
| Compliance | TIA/EIA, IEC |
| Flame Resistance Rating | UL94V-0 |
| Operating Temperature | 2 to 112°F / -30 to 80°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 1.6 x 1.35 x 1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik etherCON Right Angle RJ45 Feedthrough Ethernet Receptacle (Nickel)