Brand: NEUTRIK
MFR: NC5FD-L-B-1
Categories: Audio Connectors
Sporting a robust construction, a black metal housing, solder cups and and brass contacts, the Neutrik Recepticle Connector (5-Pole) XLR-female is for use with any industry-standard, D-sized 24mm panel cutout. The unit is UL-compliant, certified by that body for use in data, signal, control, and power applications.
| Connection Type | XLR |
| Gender | Female |
Electrical
| Capacitance | Between Contacts: ≤7 pF |
| Contact Resistance | ≤5 mOhms |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Insulation Resistance | > 10 GOhms (initial) |
| Rated Current Per Contact | 7.5 A |
| Rated Voltage | <50 V |
Mechanical
| Insertion Force | ≤20 N |
| Withdrawal Force | ≤20 N |
| Lifetime | >1,000 mating cycles |
| Wire Size | 1 mm² maximum 18 AWG maximum |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Chassis Shape | D |
Material
| Contact Plating | Not specified by manufacturer |
| Contacts | Brass (CuZn39Pb3) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Locking Element | Steel Ck67 |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) Plating: Black chromium |
Environmental
| Approvals | UL |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP 40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F / -30 to 80°C |
| Dimensions | 1.1 x 0.9 x 0.8" / 2.7 x 2.3 x 2.0 cm |
Packaging Info
| Package Weight | 0.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.05 x 1.6 x 1.35" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.