Brand: NEUTRIK
MFR: NC3FD-S-1-B
Neutrik NC3FD-S-1-B Three-Pin XLR Female Receptacle (Black Shell)
Categories: Audio Connectors
Sporting black metal housing, the Neutrik NC3FD-S-1-B is a three-pin female XLR recepticle featuring a zinc die-cast shell, screw terminals, and a standardized rear-mount 24mm D-size cutout. The connector utilizes bronze contacts, can accommodate 26 to 20 AWG wire, and is a UL-recognized component.
Electrical
| Capacitance | Between Contacts: ≤4 pF |
| Contact Resistance | Inner: ≤5 Megohms |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Insulation Resistance | Initial: >10 Gohms |
| Rated Current Per Contact | 3 A |
| Rated Voltage | <50 V |
Mechanical
| Insertion Force | ≤20 N |
| Withdrawal Force | ≤20 N |
| Lifetime | >1000 Mating Cycles |
| Wire Size | 0.006 to 0.02 in² / 0.14 to 0.5 mm² 26 to 20 AWG |
| Wiring | Screw Terminals |
| Locking Device | Latch Lock |
| Chassis Shape | D |
Material
| Contact Plating | 0.2 µm Au Hard Alloy over 2 µm |
| Contacts | Bronze (CuSn8) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30% GR) |
| Locking Element | Steel Ck67 |
| Shell | Zinc Die-Cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Black Chromium |
Environmental
| Approvals | UL |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP40 |
| Temperature Range | -22 to 176°F / -30 to 80°C |
| Diameter | 0.93" / 23.6 mm |
| Dimensions | 1.22 x 1.02" / 31 x 26 mm |
Packaging Info
| Package Weight | 0.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 1.3 x 1.15 x 1.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC3FD-S-1-B Three-Pin XLR Female Receptacle (Black Shell)