Neutrik NC3FRX-B Right-Angle XLR 3-Pin Female Cable Connector (Black Metal Housing, Gold Contacts)
Categories: Audio Connectors
Equipped with a black metal housing and gold contacts, the Neutrik NC3FRX-B RX Series XLR 3-pin female cable connector is the right-angle version of the XX Series connectors. Thanks to a slew of enhancements, including selectable cable-outlet positions, improved chuck-type strain relief, and a special boot design, this cable connector offers reliability and ease of assembly as well as low contact resistance and high integrity.
| Electrical | |
| Capacitance | Between Contacts: ≤4 pF |
| Contact Resistance | Inner: ≤3 Megohms |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Insulation Resistance | Initial: >2 Gigohms |
| Rated Current Per Contact | 16 A |
| Rated Voltage | 50 V |
| Mechanical | |
| Cable Diameter | Outer Diameter: 0.14 to 0.32" / 3.5 to 8 mm |
| Withdrawal Force | ≤20 N |
| Lifetime | >1,000 Mating Cycles |
| Wire Size | 0.1 in² / 2.5 mm² 14 AWG |
| Wiring | Solder Contacts |
| Locking Device | Latch Lock |
| Boot | Polyurethane |
| Contact Plating | 0.2 µm Au Hard Alloy over 2 µm N |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Locking Element | Zinc Die-Cast (ZnAl4Cu1) / Ck 67 (Spring) |
| Shell | Zinc Die-Cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Black Chromium |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F / -30 to 80°C |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 0.6" / 72.9 x 41 x 15.8 mm |
Packaging Info
| Package Weight | 0.115 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.1 x 3.4 x 0.85" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC3FRX-B Right-Angle XLR 3-Pin Female Cable Connector (Black Metal Housing, Gold Contacts)