Neutrik NC3FXS-B 3-Pole Female Cable Connector
Categories: Audio Connectors
The Neutrik NC3FXS-B 3-Pole Female Cable Connector is designed for use with a microphone without a switch. It is an FX-cable connector with a noiseless on/off switch that short-circuits contacts 2 and 3.
| Connection Type | XLR |
| Gender | Female |
| Electrical | |
| Capacitance | Between Contacts: <4 pF |
| Contact Resistance | <3 mΩ (inner) |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Insulation Resistance | >10 GOhms (initial) |
| Rated Current Per Contact | 16 A |
| Rated Voltage | 50 V |
| Mechanical | |
| Cable O.D. | 0.13 to 0.27" (3.5 to 7 mm) |
| Insertion Force | <20 N |
| Withdrawal Force | <20 N |
| Lifetime | >1,000 mating cycles |
| Wire Size | 2.5 mm² maximum 14 AWG maximum |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Chassis Shape | D |
| Material | |
| Boot | Polyurethane |
| Contact Plating | 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni |
| Contacts | Bronze (CuSn6) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Locking Element | St3K32 (latch) / Ck 67 (spring) |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) Plating: Black chromium |
| Strain Relief | Polyacetal (POM) |
| Environmental | |
| Approvals | UL |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP 40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F (-30 to 80°C) |
| Length | 3.47 to 3.54" (88 to 90 mm) |
| Diameter | Ø0.74" (Ø19 mm) |
Packaging Info
| Package Weight | 0.11 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 1.95 x 0.85" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC3FXS-B 3-Pole Female Cable Connector