Brand: NEUTRIK
MFR: NC3MD-L-B-1
Neutrik NC3MD-L-B-1 Three-Pin Male XLR Connector (Black)
Categories: Audio Connectors
The NC3MD-L-1-B Three-Pin Male XLR Connector from Neutrik is a 3-pole receptacle intended for soldering to studio-quality cables. It has been engineered for critical recording and broadcast applications. It features a zinc die cast shell, solder cups, and a 24mm D-size front-mounting panel-mount design. The connector utilizes a black metal housing and features gold contacts. The NC3MD-L-B-1 is a UL-recognized component.
| Connection Type | XLR |
| Gender | Male |
| Capacitance | ≤ 4 pF |
| Contact Resistance | ≤ 5 mOhms |
| Dielectric Strength | 1.5 kV DC |
| Insulation Resistance | > 10 GOhms (initial) |
| Rated Current Per Contact | 16 A |
| Rated Voltage | < 50 V |
| Insertion Force | ≤ 20 N |
| Withdrawal Force | ≤ 20 N |
| Lifetime | > 1000 mating cycles |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Mounting Direction | Front-mounting |
| Chassis Shape | D |
| Contact Plating | 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni |
| Contacts | Brass (CuZn35Pb2) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Locking Element | Steel Ck67 |
| Shell | Zinc die cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Black chromium |
| Approvals | UL |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F / -30 to 80°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.045 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.9 x 1.55 x 1.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC3MD-L-B-1 Three-Pin Male XLR Connector (Black)