Neutrik NC4FRX 4-Pole Right-Angle Female Cable Connector
Categories: Audio Connectors
Based on the XX series, the Neutrik NC4FRX is a 4-pole XLR female cable connector featuring a right-angle construction. This connector offers a nickel housing, silver contacts, chuck-type strain relief, a zinc diecast shell, five selectable cable-outlet positions, and a solder barrier to prevent solder from spilling into the cable's mating area.
| Connection Type | XLR |
| Gender | Female |
| Electrical | |
| Capacitance | ≤7 pF (between contacts) |
| Resistance | Contact: ≤3 MOhms (inner) Insulation: >2 GOhms; (initial) |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Rated Current Per Contact | 10 A |
| Rated Voltage | 50 V |
| Mechanical | |
| Cable O.D. | 0.14 to 0.31" (3.5 to 8 mm) |
| Insertion Force | ≤20 N |
| Withdrawal Force | <20 N |
| Lifetime | >1,000 mating cycles |
| Wire Size | Maximum 1.5 mm² 16 AWG maximum |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Material | Boot: Polyurethane Contact Plating: 2 µm Ag Contacts: Brass (CuZn39Pb3) Insert: Polyamide (PA 6.6 30 % GR) Locking Element: Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) / Ck 67 (spring) Shell: Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) Shell Plating: Nickel Strain Relief: Polyacetal (POM) |
| Environmental | |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP 40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F (-30 to 80°C) |
| Dimensions | 1.61 x 2.81" (41 x 72.9 mm) |
Packaging Info
| Package Weight | 0.12 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.8 x 2.95 x 0.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC4FRX 4-Pole Right-Angle Female Cable Connector