Neutrik NC4FXX 4-Pole Female Cable Connector (Silver Contacts)
Categories: Audio Connectors
Based on the XX series, the Neutrik NC4FXX is a 4-pole XLR female cable connector. This connector offers a nickel housing, silver contacts, chuck-type strain relief, a zinc die-cast shell, a polyurethane gland in the boot for stress relief, and a barrier to prevent solder from spilling into the cable's mating area.
| Product | |
| Connection Type | XLR |
| Gender | Female |
| Electrical | |
| Capacitance | ≤ 7 pF |
| Contact Resistance | ≤3 MOhms (inner) |
| Dielectric Strength | 1,5 kVDC |
| Insulation Resistance | >2 GOhms (initial) |
| Rated Current Per Contact | 10 A |
| Rated Voltage | 50 V |
| Mechanical | |
| Cable O.D. | 3.5 to 8 mm |
| Insertion Force | ≤20 N |
| Withdrawal Force | ≤20 N |
| Lifetime | >1000 mating cycles |
| Wire Size | Maximum 1.5 mm² Maximum 16 AWG |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Construction | |
| Boot | Polyurethane |
| Contact Plating | 2 µm Ag over 2 µm Ni |
| Locking Mechanism | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) / Ck 67 (spring) |
| Contacts | Brass (CuZn39Pb3) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30% GR) |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Nickel |
| Strain Relief | Polyacetal (POM) |
| Environmental | |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F (-30 to 80°C) |
Packaging Info
| Package Weight | 0.085 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 2.8 x 1.45" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC4FXX 4-Pole Female Cable Connector (Silver Contacts)