Neutrik NC5MXX-B 5-Pole Male Cable Connector
Categories: Audio Connectors
Featuring a black chromium housing, the Neutrik $NC5MXX-B provides a 5-pin male XLR connection point. It offers gold contacts, a chuck-type strain relief for quick assemblage, a polyurethane gland in its boot to protect against bending stress, and a zinc die-cast shell.
| Capacitance | ≤ 7 pF |
| Contact Resistance | ≤3 MOhms (inner) |
| Dielectric Strength | 1,5 kVdc |
| Insulation Resistance | >10 GOhms (initial) |
| Contact Plating | 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni |
| Locking Mechanism | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30% GR) |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) |
| Temperature Range | -22 to 176°F (-30 to 80°C) |
| Dimensions | Diameter: 0.75" (19 mm) Length: 2.68 to 2.76" (68.1 to 70.1 mm) |
Packaging Info
| Package Weight | 0.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.6 x 2.45 x 0.7" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC5MXX-B 5-Pole Male Cable Connector