Brand: NEUTRIK
MFR: NC6FD-L-B-1
Neutrik NC6FD-L-B-1 Female Receptacle Connector (6-Pole)
Categories: Audio Connectors
The Neutrik NC6FD-L-B-1 Female Receptacle Connector (6-Pole) is designed for the universal D-size metal-body XLR panel-mount series.
| Connection Type | XLR |
| Gender | Female |
| Electrical | |
| Capacitance | Between Contacts: <7 pF |
| Contact Resistance | <5 MOhms (inner) |
| Dielectric Strength | 1.5 kVDC |
| Insulation Resistance | >2 GOhms (initial) |
| Rated Current Per Contact | 7.5 A |
| Rated Voltage | 50 V |
| Mechanical | |
| Insertion Force | <20 N |
| Withdrawal Force | <20 N |
| Lifetime | >1,000 mating cycles |
| Wire Size | 1 mm² maximum 18 AWG maximum |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Chassis Shape | D |
| Material | |
| Contact Plating | 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni |
| Contacts | Brass (CuZn39Pb3) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Locking Element | Stahl Ck67 |
| Shell | Zinc diecast (ZnAl4Cu1) Plating: Black chromium |
| Environmental | |
| Approvals | UL |
| Flammability | UL 94 HB |
| Standard Compliance | IEC 61076-2-103 |
| Protection Class | IP 40 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -22 to 176°F (-30 to 80°C) |
| Dimensions | 0.92 x 1.22 x 1.02" (23.6 x 31 x 26 mm) |
Packaging Info
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3 x 2 x 1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NC6FD-L-B-1 Female Receptacle Connector (6-Pole)