Brand: NEUTRIK
MFR: NE8FDX-Y6-B
Neutrik NE8FDX-Y6-B D-Shape Cat 6a Shielded Panel Connector (Black)
Categories: Networking Accessories
Connect Cat6a cables with the Neutrik NE8FDX-Y6-B D-Shape Cat 6a Shielded Panel Connector. Featuring a black housing, insulation, and a zinc die-cast shell, this shielded connector is compatible with RJ45 plugs, and it boasts high-noise immunity and EMI protection. A rugged latch lock system helps to ensure your compatible cables stay plugged in, while PoE+ support is ideal for transmitting both data and power.
Note: This cable does not intermate with Neutrik NE8MC6-MO and NKE6S Cat 6 cables.
General
| Type | RJ45 Female |
| Quantity | 1 |
| Contact Plating | Gold |
| Shielded | Yes |
Compatibility
| Wire Gauge Supported | 22 to 26 AWG |
| Networking Type | CAT 6a |
Physical
| Flame Resistance Rating | UL94V-0 |
| Mating Cycles | 1000 |
| Operating Temperature | -40 to 158°F / -40 to 70°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.095 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.65 x 1.45 x 1.4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NE8FDX-Y6-B D-Shape Cat 6a Shielded Panel Connector (Black)