Brand: NEUTRIK
MFR: NJ3FC6-BAG
Neutrik NJ3FC6-BAG Locking 1/4" 3-Pole Female Phone-Cable Jack
Categories: Audio Connectors
The NJ3FC6-BAG from Neutrik is a 3-pole locking 1/4" cable jack useful in effecting secure, in-line connections—particularly in situations where intermittent shocks or vibrations could cause a chance of accidental disconnections. Any plug will lock in automatically to this jack when connected, and will only unlock once you press the on-board red release tab. The jack features silver contacts with a black metal housing, and it can mate with all compatible mono and stereo plugs.
| Connection Type | Jack, female |
| Contact Resistance | Initial: <6 MOhms (inner) |
| Dielectric Strength | 1 kVDC |
| Insulation Resistance | ≥1 GOhm @ 500 VDC |
| Rated Current Per Contact | 10 A |
| Cable O.D. | 0.14 to 0.32" (3.5 to 8 mm) |
| Insertion Force | ≤20 N |
| Withdrawal Force | ≤20 N |
| Lifetime | >10,000 mating cycles |
| Lock | Locking Force: >80 N |
| Wire Size | 1 mm2, 18 AWG |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Boot | Polyurethane |
| Contact Plating | 2 µm Ag |
| Contacts | Brass (CuZn37) (ground) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Black |
| Strain Relief | Polyacetal (POM) |
| Standard Compliance | EIA RS 453, IEC 60603-11 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -13 to 158°F / -25 to 70°C |
| Dimensions | Length: 3.1 to 3.2" / 79 to 81 mm Diameter: 0.8" / 19 mm |
Packaging Info
| Package Weight | 0.08 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.3 x 1.45 x 0.7" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NJ3FC6-BAG Locking 1/4" 3-Pole Female Phone-Cable Jack