Neutrik NJ3FP6C-B Locking 1/4" 3-Pole Female Phone Jack (Panel Mount)
Categories: Audio Connectors
The Neutrik NJ3FP6C-B is a locking, three-pole panel mount offering a 1/4" phone jack. It's designed to provide a measure of protection in situations where accidental disconnections—of the sort stemming from shocks or vibrations—might occur; indeed, it provides a locking connection for this very purpose.
The NJ3FP6C-B can latch with mono plugs, or stereo plugs specified at EIA RS-453 (A-gauge). Sporting a D-size front panel, the NJFP6C-B fits with other D-Series parts, gives you selectable grounding options, solder terminals, and automatic locking when mating. You can only unlock any 1/4" plug when pressing the red release tag.
| Compatible With | D series connectors with dimensions 1.2 x 1.0" / 31 x 26 mm |
| Connection Type | Jack, female |
| Contact Resistance | <6 MOhms (initial) |
| Dielectric Strength | 1 kVDC |
| Insulation Resistance | ≥ 1 GOhm at 500 VDC |
| Rated Current Per Contact | 10 A |
| Insertion Force | <30 N |
| Withdrawal Force | <20 N |
| Lifetime | >10,000 mating cycles |
| Lock | Locking Force: >80 N |
| Wire Size | 1 mm2, 18 AWG |
| Wiring | Solder contacts |
| Locking Device | Latch lock |
| Mounting Direction | Front |
| Chassis Shape | D |
| Contact Plating | 0.2 µm Au |
| Contacts | Brass (CuZn37) (ground) |
| Insert | Polyamide (PA 6.6 30 % GR) |
| Shell | Zinc die-cast (ZnAl4Cu1) |
| Shell Plating | Black |
| Strain Relief | Polyacetal (POM) |
| Standard Compliance | EIA RS 453, IEC 60603-11 |
| Solderability | Complies with IEC 68-2-20 |
| Temperature Range | -13 to 158°F / -25 to 70°C |
| Dimensions | H x W x D: 1.2 x 1.0 x 1.5" / 31 x 26 x 37 mm Diameter: 0.9" / 24 mm |
Packaging Info
| Package Weight | 0.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.05 x 1.7 x 1.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NJ3FP6C-B Locking 1/4" 3-Pole Female Phone Jack (Panel Mount)