Neutrik NPP-TB 48 B-Gauge Patch Panel
Categories: Studio Recording
The Neutrik NPP-TB 48 B-Gauge Patch Panel is equipped with long-life, high-quality, gold-plated NJ6TB-V jacks for BPO-/MIL-style plugs. This patch panel is easily programmable for six switching configurations, and offers a flexible grounding system. It is designed for the 19" (48.26 cm) rack mount, and comes in a galvanized metal housing. It features a built-in cable bar on the rear for securing the wires. On the front side, there is an additional lettering area for each channel pair with a marking strip, and individual snap-on color coding plates. The patch panel accommodates stranded wires up to 20 (0.5 mm²) AWG and solid wires up to 18 (0.75 mm²) AWG.
| Connection Type | Patch Panel |
| Electrical | |
| Contact Resistance | < 10 mΩ |
| Contact Resistance | Switch: < 15 mΩ |
| Insulation Resistance | > 1 GΩ @ 500 VDC |
| Dielectric Strength | > 500 VAC > 1,000 VDC |
| Frequency Range | DC to > 50 MHz |
| Channel Separation | > 100 dB @ 10 kHz, 600 Ω terminated > 40 dB @ 6 MHz, 110 Ω terminated |
| Signals | AES / EBU signals (digital) |
| Phantom Power | Yes |
| Mechanical | |
| Lifetime | > 5,000 cycles |
| Insertion Force | < 10 N |
| Withdrawal Force | > 10 N |
| Plug | Mating: B-Gauge 1/4" plug BPO316/MIL-P-642/2 |
| Locking Device | Retention spring |
| Material | |
| Housing | Steel |
| Front Panel | Pocan B 3225 |
| Material | Lacing bar: Steel |
| Housing | Jack: PA 6.6 30% GR |
| Contacts | Jack: CuSn6, Au plated |
| Contact Plating | Switch: Au plated |
| Temperature Range | -22 to 176° F (-30 to 80° C) |
| Dimensions | Patch box: 6.6 x 3 x 3" (168 x 77 x 77 mm) |
| Depth | 5.5" (140 mm) |
| Dimensions | 19" x 1U (482 x 44 mm) |
| Package Weight | 4.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21 x 9.9 x 2.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NPP-TB 48 B-Gauge Patch Panel