Neutrik PX Series 1/4" Mono Phone Plug (Black)
Categories: Audio Connectors
The black PX Series 1/4" Mono Phone Plug from Neutrik is a two pole 1/4" professional right-angle phone plug with gold contacts and a black shell. The connector features chuck type strain relief for reliable cable retention, precision machined one-piece contacts and a slim 14.5 mm shell.
| Adapter Type | 1/4" right-angle phone plug |
| Dielectric Strength | 1 kVdc |
| Insulation Resistance | > 2 GΩ (initial) |
| Rated Voltage | 50 V |
| Cable O.D. | .16 - .27" (4 - 7 mm) |
| Lifetime | > 1000 mating cycles |
| Standards Certification | IEC 60603-11 / EIA RS-453 |
Packaging Info
| Package Weight | 0.08 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.45 x 3.3 x 0.55" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik PX Series 1/4" Mono Phone Plug (Black)