Categories: Flashes, On Camera Lights & Accessories
Nikon has reimagined both on- and off-camera lighting with the SB-5000 AF Speedlight, which brings revolutionary radio control to the Creative Lighting System with Advanced Wireless Lighting and comes equipped with a world's first shoe-mounted flash cooling system that enables up to 100 consecutive full-power flashes. These features alone are enough to put it at the top of the speedlight heap, but the SB-5000 doesn't rest and provides a powerful guide number of 113' at ISO 100 and 35mm while also shrinking in overall size compared to its predecessors.
| Guide Number | 113.19' / 34.5 m at ISO 100 (35 mm Position) 180.45' / 55 m at ISO 100 (200 mm Position) |
| Coverage | Full-Frame 24 to 200 mm 14 mm (with Wide-Angle Adapter) |
| Angle of Coverage | 12 to 84° 84 to 114° (with Wide-Angle Adapter) |
| Auto Zoom Head | Yes |
| Bounce/Vertical Adjustment | -7 to +90° |
| Swivel/Horizontal Adjustment | 360° |
| Flash Duration | 1/980 to 1/30820 Second |
| Recycle Time | Approx. 1.8 to 2.6 Seconds |
| Secondary Illumination | No |
| Exposure Control | Nikon i-TTL, Manual |
| Flash Modes | Hi-Speed Sync, Second-Curtain Sync, Slow Sync |
| Power Range | 1/1 to 1/256 |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3 EV Steps) |
| Wireless Operation | Radio (TTL/Manual) Up to 98.43' / 30 m (Commander, Slave) Optical Pulse (TTL/Manual) Up to 32.81' / 10 m (Commander, Slave) |
| Wireless Channels | 4 |
| Wireless Groups | 6 |
| Remote Timing Modes | Instant Sync Skip Preflash |
| Internal Power | 4x AA Alkaline/NiMH (Not Included) |
| External Power Pack Compatible | Yes |
| Mount | Shoe |
| Off-Camera Terminal | PC |
| Dimensions (W x H x D) | 2.9 x 5.4 x 4.1" / 73 x 137 x 103.5 mm |
| Weight | 14.81 oz / 420 g |
| Package Weight | 1.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.45 x 4.6 x 4.55" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.