Categories: Flashes, On Camera Lights & Accessories
| Guide Number | 92' / 28.04 m at ISO 100 (35 mm Position) |
| Coverage | Full-Frame 24 to 120 mm 12 mm (with Wide-Angle Adapter) |
| Angle of Coverage | 18 to 60° Vertical 25 to 78° Horizontal 100 to 120° Vertical (with Wide-Angle Adapter) 110 to 130° Horizontal (with Wide-Angle Adapter) |
| Auto Zoom Head | Yes |
| Bounce/Vertical Adjustment | -7 to +90° |
| Swivel/Horizontal Adjustment | 360° |
| Flash Duration | 1/1042 to 1/40000 Second |
| Recycle Time | Approx. 2.5 to 3.5 Seconds |
| Secondary Illumination | No |
| Exposure Control | Manual, Nikon i-TTL |
| Flash Modes | Hi-Speed Sync, Second-Curtain Sync, Slow Sync |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3 EV Steps) |
| Wireless Operation | Optical Pulse (TTL/Manual) Up to 32.81' / 10 m (Commander, Slave) |
| Wireless Channels | 4 |
| Wireless Groups | 2 |
| Internal Power | 4x AA Alkaline/Lithium/NiMH (Not Included) |
| External Power Pack Compatible | No |
| Mount | Shoe |
| Off-Camera Terminal | Proprietary |
| Dimensions (W x H x D) | 2.8 x 5 x 4.1" / 71 x 126 x 104.5 mm |
| Weight | 12.7 oz / 360 g (without Batteries) |
| Package Weight | 1.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.85 x 6 x 4.55" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.