Categories: Tripods, Supports & Rigs
Support large cine camera configurations with the Heavy-Duty 150mm Tripod Legs from Proaim thanks to their maximum load capacity of 440 lb. The legs can be extended to 34" and can even support 6" hi-hat configurations. At its shortest working height, the tripod can support 22 lb loads, and at its tallest, up to 440 lb loads.
A 150mm bowl base expands compatibility to sliders, jibs, and geared heads. Rotating lever locks make adjusting the tripod height intuitive and efficient, while spiked feet ensure a secure grip on any terrain. Use the included ground spreader for additional security on flat ground. Both the legs and spreader feature a hinged construction for easy transportation or placement in a carrying bag.
| Head Mount Type | 150 mm Bowl |
| Primary Material | Aluminum |
| Leg Lock | Rotating Locking Lever |
| Leg Sections | 1 |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Foot Features | Spiked |
| Load Capacity | 440.9 lb / 200 kg |
| Maximum Working Height | 34" / 86.4 cm |
| Max Height with Center Column Down | Not Specified by Manufacturer |
| Minimum Working Height | 6" / 15.2 cm |
| Closed Length | Not Specified by Manufacturer |
| Bubble Level | No |
| Spreader Support | Ground (Included) |
| Weight | 26.1 lb / 11.84 kg |
| Package Weight | 34.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.8 x 14.4 x 13.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.