Categories: Production Switchers & Controllers
Customized support is available in:
| Switching Type | Pushbutton, Software |
| Processing Resolution | DCI 4K at 60 |
| Color Processing | 10-Bit 4:2:2 YUV 12-Bit 4:4:4 RGB |
| Audio Processing | 48 kHz / 24-Bit |
| Video Inputs | 120x BNC (12G-SDI) |
| Input Video Format | SDI (10/12-Bit 4:4:4/4:2:2 RGB, YUV) DCI 4K up to 60 fps UHD 4K up to 60 fps DCI 2K up to 60 fps DCI 2KPsF up to 30 fps 1080p up to 60 fps 1080PsF up to 30 fps 1080i up to 60 fps |
| Embedded Audio Input | SDI |
| Video Outputs | 80x BNC (12G-SDI) |
| Output Video Format | SDI (10/12-Bit 4:4:4 RGB, YUV) DCI 4K up to 30 fps UHD 4K up to 30 fps DCI 2K up to 60 fps DCI 2KPsF up to 30 fps 1080p up to 60 fps 1080PsF up to 30 fps 1080i up to 60 fps SDI (10-Bit 4:2:2 RGB, YUV) DCI 4K up to 60 fps UHD 4K up to 60 fps DCI 2K up to 60 fps DCI 2KPsF up to 30 fps 1080p up to 60 fps 1080PsF up to 30 fps 1080i up to 60 fps 720p at 50/59.94/60 fps 576i / 625 lines at 50 fps 480i / 525 lines at 59.94 fps |
| Embedded Audio Output | SDI |
| Other I/O | 1x RJ45 LAN 1x USB-C 1x BNC Reference Input 1x BNC Reference Output |
| Video Standard Compliance | SMPTE 259M/292M/296M/372M/424M/425M-A/425M-B/ST-2081-1/ST-2081-10/ST-2082-10 ITU -R BT.601/BT.656 |
| HDCP Support | Yes |
| HDR Support | Yes |
| Display Size | 5" |
| OS Compatibility | macOS 13 or Later / Windows 10 or Later |
| Wireless | Bluetooth / Wi-Fi |
| Power I/O | 2x IEC C14 (100 to 240 VAC ) Input |
| Power Consumption | 140 W |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C up to 90% Humidity |
| Storage Conditions | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Rack Form Factor | 6 RU |
| Dimensions | 19 x 10.47 x 6.52" / 48.3 x 26.59 x 16.56 cm |
| Weight | 33 lb / 15 kg |
| Package Weight | 40.975 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.8 x 15.8 x 15.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.