Blackmagic Design Videohub Mini 4x2 12G Router
Categories: Production Switchers & Controllers
With an ultracompact size, the Videohub Mini 4x2 12G Router from Blackmagic Design is the ultimate device for live production flexibility. The mini router features four 12G-SDI inputs, four 12G-SDI loop outputs, and two 12G-SDI outputs on its back panel in a size that is only a third of a rack width. Control over the I/O ports can be achieved using the front push buttons, knob, or via Ethernet connection to automate functions. The front panel of the router also features a 12G-SDI input and USB-C output that override the functions of the back panel ports for when you need to route new sources on the fly. The USB-C output registers on your device as a webcam and lets you live stream directly from your computer. Clean switch functionality is programmed to the router's outputs, allowing you to route a specific source to a single output while switching that same source as a direct feed to other outputs.
| Video Inputs | 4x BNC (12G-SDI) 1x BNC (12G-SDI) |
| Input Video Format | SDI DCI 4K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps UHD 4K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps DCI 2K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps DCI 2KPsF at 23.98/24/25/29.97/30 fps 1080p at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps 1080PsF at 23.98/24/25/29.97/30 fps 1080i at 50/59.94/60 fps 720p at 50/59.94/60 fps 576i / 625 lines at 50 fps 480i / 525 lines at 59.94 fps |
| Embedded Audio Input | SDI |
| Video Outputs | 2x BNC (12G-SDI) 4x BNC (12G-SDI) (Loop Output) |
| Output Video Format | SDI DCI 4K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps UHD 4K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps DCI 2K at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps DCI 2KPsF at 23.98/24/25/29.97/30 fps 1080p at 23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 fps 1080PsF at 23.98/24/25/29.97/30 fps 1080i at 50/59.94/60 fps 720p at 50/59.94/60 fps 576i / 625 lines at 50 fps 480i / 525 lines at 59.94 fps |
| Embedded Audio Output | SDI |
| Inputs/Outputs | 1x RJ45 |
| Other I/O | 1x USB-C Output |
| Video Standard Compliance | SMPTE 259M/292M/296M/372M/424M/424M-A/424M-B/ST-2081-1/ST-2081-10/ST-2082-10 ITU -R BT.601/BT.656 |
| Wireless | Wi-Fi |
| Power I/O | 1x Barrel (12 VDC ) Input 1x IEC C13 (100 to 240 VAC ) Input |
| Power Consumption | Device: 17 W |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C up to 90% Humidity |
| Storage Conditions | -4 to 140°F / -20 to 60°C up to 90% Humidity |
| Dimensions | 6.82 x 5.51 x 1.82" / 17.32 x 14 x 4.62 cm |
| Weight | 32.35 oz / 917 g |
| Package Weight | 2.485 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11 x 7.2 x 2.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Blackmagic Design Videohub Mini 4x2 12G Router