Categories: LED Lights
Improving upon their broad of soft LED panels for cinema lighting, Kino Flo introduces the 600W, IP65-rated Celeb IKON6 RGB LED Light Panel. The brand presents the innovative RGB-cW-wW LED engine for enhanced white and color space spectrums—delivering a wider spectrum of white light. This powerful 35 x 22" panel provides various advanced control and power options, as well an expanded CCT range of 2700-9990K and a very high TLCI rating of 99 for extremely accurate color. The Celeb IKON6 also offers eight independently controlled zones and has an integrated power supply that allows daisy chaining. The IP65 rating ensures safe and maximum performance in the studio or outdoors. This version of the Celeb IKON6 lighting system comes with a manual yoke mount and a powerCON TRUE1 to Edison cable.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Filters | Diffusion |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 5600K: 1674 fc / 18,027 Lux at 3.3' / 1 m* 186 fc / 2003 Lux at 9.8' / 3 m *Standardized Measurement Calculated Internally Based on Closest Distance |
| Color Temperature | 2700 to 9990K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | TLCI 99 TM-30 Rf 96 TM-30 Rg 99 |
| Dimming | Built-In Dimmer / DMX / RDM • 0 to 100% |
| Beam Angle | 112° |
| Built-In Flash | No |
| Pixel Zones | 8 |
| Preprogrammed Effects | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | CRMX |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) |
| Inputs/Outputs | 1x powerCON TRUE1 AC Power Input 1x powerCON TRUE1 AC Power Output 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output 1x etherCON/RJ45 Network Input 1x etherCON/RJ45 Network Output 1x XLR 3-Pin Battery Input (48 VDC) 1x USB-C Firmware Input |
| Battery | 1x Battery Power Station, 48 VDC (Not Included) |
| Input Power | 48 VDC 120 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B Plug to powerCON TRUE1 Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | Yes |
| Power Consumption | 600 W |
| Yoke Type | Manually-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1x 1-1/8" Stud (Via Yoke Mount) |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | Dust/Water-Resistant (IP65) |
| Certifications | ETL, FCC, cETL |
| Dimensions | 35.3 x 22.11 x 7.7" / 89.7 x 56.16 x 19.6 cm |
| Weight | 40 lb / 18.1 kg (Fixture with Mount/Yoke) |
| Package Weight | 49.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 28.5 x 20.5 x 10.75" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.