Categories: LED Lights
The Diva-Lite LED 20 DMX 2-Light Kit with Flight Case from Kino Flo combines a popular, time-tested form factor with the latest in LED technology. The kit comes with 2 Diva-Lite LED 20 DMX lights, each with a 90-degree louver and lollipop 5/8" receiver. A hard flight case is also included. The lights feature variable color temperature, multi-voltage power supply, and DMX control.
| Item Type | 2x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 2x Grid/Louver |
| Included Storage Case | Yes |
| Photometrics | 223 fc / 2409 Lux at 3.3' / 1 m 26 fc / 288 Lux at 9.8' / 3 m 9 fc / 106 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2700 to 6500K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 95 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 1 to 100% |
| Cooling System | No |
| Beam Angle | 90° with Included Grid |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | CRMX |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) Battery (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x IEC Power Input 1x XLR 3-Pin Battery Input 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output |
| Battery | 1x D-Tap Rechargeable, 24 VDC (Not Included) |
| Input Power | 18 to 36 VDC 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 2x USA Type-A/B to IEC Cable 2x Euro Type-F to IEC Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 150 W |
| Fixture Mounting | 1x Lollipop Receiver |
| Included Adapter | 1x Lollipop Mount: 5/8" Receiver to Lollipop Ball |
| Display | No |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Dimensions | 25 x 13 x 6" / 63.5 x 33 x 15 cm (Fixture) |
| Weight | 14.5 lb / 6.5 kg |
| Package Weight | 67.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 34 x 22.5 x 15" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.