Categories: Softboxes
The SnapBag for FreeStyle 21 and Diva-Lite 20 LED Lights from Kino Flo is a light modifier that slips over the fixture and attaches with straps. The SnapBag takes the edge off of the bright LEDs and renders a soft, flattering quality of light.
| Item Type | Softbox (Rectangular Shape) |
| Interior Color | Silver |
| Light Compatibility | Direct Attachment (Requires No Bracket/Speed Ring): For Kino Flo Diva-Lite 20 / Kino Flo Diva-Lite 21 / Kino Flo FreeStyle 21 / Kino Flo FreeStyle 21GT / Kino Flo Select 20 |
| Quick Open Type | Foldable |
| Removable Front Face | Yes |
| Interior Baffle | No |
| Materials | Fabric |
| Dimensions | 35 x 24.5 x 10.5" / 88.9 x 62.2 x 26.7 cm |
| Weight | 2.5 lb / 1.1 kg |
| Package Weight | 2.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 26.3 x 21 x 2.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.