Categories: Softboxes
The SnapBag for FreeStyle 31 and Diva-Light 30 LED Lights from Kino Flo is a light modifier that slips over the fixture and attaches with straps. The SnapBag takes the edge off of the bright LEDs and renders a soft, flattering quality of light.
| Item Type | Softbox (Rectangular Shape) |
| Interior Color | Silver |
| Light Compatibility | Direct Attachment (Requires No Bracket/Speed Ring): For Kino Flo Diva-Lite 30 / Kino Flo Diva-Lite 31 / Kino Flo FreeStyle 31 / Kino Flo FreeStyle 31GT / Kino Flo Select 30 |
| Quick Open Type | Foldable |
| Removable Front Face | Yes |
| Interior Baffle | No |
| Materials | Fabric |
| Dimensions | 42.5 x 19.5 x 9" / 108 x 49.5 x 22.9 cm |
| Weight | 2 lb / 0.9 kg |
| Package Weight | 2.02 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.1 x 15.5 x 1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.