Categories: Softboxes
With its one-piece design and and the ability to set up in seconds, the Kino Flo SnapBag Softbox for Diva-Lite 41 DMX Panel by Kino Flo lives up to its name. The lightweight softbox attaches easily, without a speedring, to the light's barndoors and intensifies the output via its silver interior, while its removable front diffusers soften the output and offer contrast options.
| Item Type | Softbox (Rectangular Shape) |
| Interior Color | Silver |
| Light Compatibility | Requires Barndoors (Not Included): For Kino Flo Diva-Lite 41 |
| Quick Open Type | Foldable |
| Accepts Grids | Yes (Not Included) |
| Removable Front Face | Yes |
| Interior Baffle | Yes |
| Materials | Fabric |
| Weight | 2.0 lb / 1.0 kg |
| Package Weight | 2.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 26.5 x 14 x 3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.