Categories: Networking Accessories
Extend your Cat 6a cable runs with the etherCON Cat 6a Feedthrough Coupler from Neutrik. Designed for use with Cat 6a cables and compatible with RJ45 plugs, the coupler boasts support for PoE+ and transfer rates up to 10 Gb/s. The ruggedized coupler features a latch lock system and IP65 protection when used with the Neutrik NE8MX6 etherCON Cat 6a Cable Connector.
Additional Features
General
| Type | RJ45 Female |
| Quantity | 1 |
| Contact Plating | Gold |
Compatibility
| Networking Type | CAT 6a |
Physical
| Compliance | TIA/EIA, IEC |
| Mating Cycles | 1000 |
| Operating Temperature | -22 to 176°F / -30 to 80°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.5 x 3.35 x 1.25" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.