Neutrik NE8FDX-P6 D-Shape Cat 6a Shielded Feedthrough Panel Connector (Nickel)
Categories: Networking Accessories
Connect Cat 6a cables together with the NE8FDX-P6 D-Shape Cat 6a Shielded Feedthrough Panel Connector from Neutrik. Featuring a nickel housing and a zinc die-cast shell, this shielded feedthrough connector is compatible with RJ45 plugs, and it boasts high-noise immunity and EMI protection. A rugged latch lock system helps to ensure your compatible cables stay plugged in, while PoE+ support is ideal for transmitting both data and power.
Note: This cable does not intermate with Neutrik NE8MC6-MO and NKE6S Cat 6 cables.
General
| Type | RJ45 Female |
| Quantity | 1 |
| Contact Plating | Gold |
| Shielded | Yes |
Compatibility
| Networking Type | CAT 5, CAT 6a |
Physical
| Compliance | TIA/EIA, IEC |
| Flame Resistance Rating | UL94V-0 |
| Mating Cycles | 1000 |
| Operating Temperature | -40 to 158°F / -40 to 70°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.09 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 1.65 x 1.35 x 1.15" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Neutrik NE8FDX-P6 D-Shape Cat 6a Shielded Feedthrough Panel Connector (Nickel)