Brand: NEUTRIK
MFR: NE8FDX-P6-W
Categories: Networking Accessories
Securely connect Cat 6a cables together with the NE8FDX-P6-W D-Shape Cat 6a Shielded Feedthrough Panel Connector with Rubber Sealing Cap from Neutrik. Equipped with a zinc die-case shell and a rubber sealing cap, this shielded feedthrough connector is compatible with RJ45 plugs, and it boasts high-noise immunity and EMI protection. The connector also features IP65 ingress protection when its sealing cap is closed or when mated. A rugged latch lock system helps to ensure your compatible cables stay plugged in, while PoE+ support is ideal for transmitting both power and data.
Note: The connector does not intermate with Neutrik NE8MC6-MO and NKE6S Cat 6 cables.
General
| Type | RJ45 Female |
| Quantity | 1 |
| Contact Plating | Gold |
| Shielded | Yes |
Compatibility
| Networking Type | CAT 5, CAT 6a |
Physical
| Compliance | TIA/EIA, IEC |
| Flame Resistance Rating | UL94V-0 |
| Mating Cycles | 1000 |
| Operating Temperature | -40 to 158°F / -40 to 70°C |
Packaging Info
| Package Weight | 0.08 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.4 x 1.85 x 1.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.