Osram BTH (575W/115V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania BTH (575W/115V) Lamp is a T6 shape Biplane Filament Tungsten Halogen bulb. The BTH (575W/115V) has a P28s Medium Prefocus base. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | P28s |
| Filament Type | C-13D |
| Wattage | 575 W |
| Voltage | 115 V |
| Current | 5 A |
| Lumens | 15,500 |
| Color Temperature | 3250K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 300 Hours |
| Maximum Overall Length (MOL) | 5" / 127 mm |
| Maximum Overall Diameter (MOD) | 0.7" / 18.4 mm |
| Package Weight | 0.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5 x 1.7 x 1.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram BTH (575W/115V) Lamp