Osram EGG (750W/120V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania EGG (750W/120V) Lamp is a T5 shape display optic halogen bulb. The EGG has a P28s base and a 2000 hour lamp life. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T5 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | P28s |
| Wattage | 750 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 6.25 A |
| Lumens | 15,000 |
| Color Temperature | 3000K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 2000 Hours |
| Package Weight | 0.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 2.3 x 2.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EGG (750W/120V) Lamp